Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Strand Hugg "Un jour ...un port ..."

Utwory : 1. Harmonica 2. Tacoma 3. Reel Saint Sauyeur 4. Le Tour Du Monde 5. La Margot 6. Valparaiso 7. Naviguant Dans Le Port de Nantes 8. Les Voyaguers de la Gatineau/Sirop D`Erable 9. Paddy Lay Back 10. Henrick 11. Au Fil De :`eau 12. Rolling Down To Old Maui 13. Gables Noir 14. Amsterdam 15. En Revenant de la Rochelle 16. My Bonnie 17. Trois Jeunes Marins Porteurs de Letteres/Morisson`s Jig 18. Mon P`tit Garcon
Wyd. Strand Hugg 2005

Strand Hugg "Un jour ...un port ..."
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Bretońskie szanty i pieśni morskie chyba już na dobre zadomowiły się na naszej scenie, czas więc zajrzeć nieco głębiej na tamtejszą scenę i wyłuskać kapele, które mogą zaprezentować nam coś ciekawego.
Strand Hugg, to zespół u nas zupełnie nie znany, choć podejrzewam, że przyjąłby się świetnie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że śpiewają znane piosenki po swojemu, czasem dodając coś od siebie.
Album "Un jour ...un port ..." otwiera chyba najbardziej rozpoznawalna z tamtejszych pieśni morskich, czyli "Harmonica". Zagrana jest bardzo sympatycznie, słucha się tego wykonania z niekłamaną przyjemnością. Po niej następuje tradycyjna szanta "Tacoma", czyli... to co znamy jako angielskie "Sacramento"! Podejrzewam, że porwaliby ta pieśnią niejeden z polskich festiwali. Zapewne rozpoznano by u nas również "La Margot", choć ta wersja nieco różni się od proponowanej przez Stare Dzwony. Ich "Valparaiso" to z kolei angielskie "Good Bye Farewell". Znamy też z polskich wykonań bretońską "Naviguant Dans Le Port de Nantes" - tu jest ona podana bardzo surowo, przez co urzeka swoją prostotą. Piosenek takich, jak "Paddy Lay Back", "Rolling Down To Old Maui" czy "Amsterdam" też nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Za to "My Bonnie" kojarzyć pewnie będą tylko starsi miłośnicy morskich pieśni.
Mniej znane utwory, to np. autorski "Le Tour Du Monde", nawiązujący do pięknej tradycji francuskich ballad, z kolei "Les Voyaguers de la Gatineau" to taka pieśń do śpiewania przez całą salę. "Henrick" to z kolei taka piosenka, której nie znamy, ale brzmi jak setki innych, podobnych.
Jeśli chcemy potańczyć w rytmach celtycko-morskich, to Sympatyczni Francuzi proponują nam kilka takich utworów, które same proszą się o taniec, np. "Reel Saint Sauyeur" i "Sirop D`Erable".
To dość tradycyjnie zagrana muzyka, brzmienia są akustyczne, nie ma nawet basówki - gra za to kontrabas. Zdecydowanie nie jest to jednak muzyka przeznaczona wyłącznie dla osób starszych. Ostatnio pojawiają się bowiem opinie, że poza Polską muzyki morskiej słuchają wyłącznie gromady raczących się piwem staruszków, a nasz kraj jest szantowym Mesjaszem narodów. Nic bardziej mylnego, wielu naszym kapelom daleko do międzynarodowego poziomu, Strand Hugg biją ich na głowę, a przecież też nie są najlepszą kapelą na świecie. Po prostu grają solidnie i rzetelnie.

Taclem