Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Sweeney's Men


Sweeney
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Sweeney's Men to pierwsza z nowoczesnych folkowo - tradycyjnych grup irlandzkich, miała ogromny wpływ na niemal wszystkie kolejne. W późnych latach sześćdziesiątych folk odżywał w Irlandii głównie za sprawą Dublinersów i Clancy Brothers, którzy śpiewali krzepkie ballady. Sweeney's Men wnieśli na scenę kilka świeżych utworów instrumentalnych. Oryginalny skład z 1966 roku, to: Andy Irvine, Johnny Moynihan i Joe Dolan. Później, po zarejestrowaniu kilku singli i zagraniu kilku koncertów, Dolan opuścił zespół i został zastapiony przez Terry'ego Woodsa w 1967. Powstał tak najbardziej znany skład grupy. Ich instrumentarium zawierało: bouzouki, gitarę, banjo, mandolinę, tin whistle, harmonijkę ustną, i concertinę.
Ich repertuar obejmował zakres od irlandzkich piosenek, jak ("Willy O'Winsbury"), przez szkockie ("Rattlin Roarin' Willie") do amerykańskiego folku ("Tom Dooley"). Taka mieszanka sprawiła że przebojem wdarli się na folkową scenę.
Irvine grał później z Planxty, Patrick Street, oraz kontynuował karierę solową. Moynihan grał z Anne Briggs, w Planxty, w De Dannan, ale ostatnio rzadziej się pojawia, chociaż grał w San Francisco na Celtic Festival z Andy McNamarą w 1994 roku, dał też wówczas kilka solowych koncertów. Terry Woods grał równolegle w Steeleye Span i The Pogues.

Materiał własny zespołu