Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Swoją Droga "Art.pl"

Utwory : 1. U jeziorecka 2. Siwe konie 3. Już za stoły zasiadajo 4. Walczyk 5. Kurpsie horo 6. Kołysanka z Biłgorajskiego 7. Sierocy 8. Bijo mnie mamusia 9. Kalina malina co tak pocerzniała 10. Cyrwunem 11. Zielona łąka olsyna


Wyd. Polskie Radio 2003

Swoją Droga "Art.pl"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Pierwszym znanym zespołem który tytułem swojej płyty reklamował własną witrynę w Internecie była grupa Jethro Tull. W przypadku zespołu Swoją Drogą nazwa ta jest co najmniej dwuznaczna, bo art.pl to nie tylko domena zespołu w Sieci. Można to też interpretować jako sztukę polską, a tą bez wątpienia uprawia zespół.
Właściwie grupę Swoją Drogą można niekiedy określić jako zespół folk-rockowy, ale są tu też elementy jazzu. Bardzo wiele dobrego można powiedzieć o sekcji rytmicznej która gra z niesamowitym wyczuciem, akcentując jedynie to co powinno być zaakcentowane.
Są takie momenty, kiedy brzmienie grupy kojarzy mi się z tym co z polską muzyką robiła grupa Maidens ("Kalina malina co tak pocerzniała") innym razem zaś elementy progresywno-folk-rockowe kojarzyć się mogą z nagraniami Szeli ("U jeziorecka"). Większość nagrań to jednak styl charakterystyczny dla Swoją Droga.
Bardzo ciekawie brzmi w zespole klarnet. Również wokalizy są niesamowite, niekiedy niemal w klimacie Dead Can Dance. Doskonały wstęp na gitarze elektrycznej (spokojnie - nie przesterowanej) do utworu "Zielona łąka olsyna" a później wejście wokalu czynią z tej piosenki folkowy przebój na miarę utworów Hedningarny.
Można napisać o tym że niektóre piosenki brzmią lepiej, a inne gorzej, ale na debiutanckiej płycie Swoją Drogą nie ma słabych utworów. Dlatego warto polecić ją każdemu, bez względu na to czy lubi muzykę polską, czy celtycką, czy jeszcze jakąkolwiek inną. Mimo że źródło inspiracji zespołu tkwi na Mazowszu, na Kurpiach i na Lubelszczyźnie, to znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy klimatów bretońskich, bałkańskich, czy choćby brzmień podobnych do grupy Clannad.

Taclem