Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Tak Czy Owak "Baśń"

Utwory : 1. Burza 2. Pożegnanie 3. Przypowieść I 4. Wiatr i strzyga 5. Marzę 6. Wieczorna piosenka o domu 7. Requiem dla Majstra Biedy 8. Przypowieść II 9. Czas 10. Baśń 11. Powrót 12. Czar
Wyd. SDM 1995

Tak Czy Owak "Baśń"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Nagrania z kasety zespołu Tak Czy Owak, to w rzeczywistości repertuar wypracowany przez Macieja Służałę z grupą Krążek. Z przyczyn marketingowych zespół zmienił nazwę w 1994 roku, jednak na koncertach zazwyczaj i tak wspominano starą nazwę, więc w 1989 roku grupa zdecydowała się powrócić do nazwy Krążek. Dlatego też piosenki, których studyjne wersje znajdują się na kasecie "Baśń", w wersjach koncertowych ukazały się już na płycie sygnowanej przez Krążek.
Utwory, których możemy tu posłuchać, to w większości autorskie ballady Macieja Służały, twórcy wywodzącego się z nurtu harcersko-turystycznego. Jednak mimo że nie brakuje tu piosenek o górach, dolinach i wędrówce, to wszystko udało się zamknąć w bardzo ciekawej formie muzycznej, nawiązującej do dobrych wzorów "contemporary folk".
Oprócz inspiracji włóczęgowskich, które dają piosenkom wiele przestrzeni, mamy tu nawiązania do tematyki baśniowej ("Baśń", "Czar", "Czas"), zaś w warstwie muzycznej znajduje się nawet miejsce na melodię pochodzenia celtyckiego ("Wiatr i strzyga").
Maciej Służała w swoich nawiązujących niekiedy do ludowej wrażliwości tekstach zbliża się do poetów doby młodopolskiej, którzy fascynując się prostą formą potrafili stworzyć artystyczne odzwierciedlenie prawdziwych pejzarzy wsi. Jednak wśród inspiracji odnajdziemy też odniesienia do innego śpiewającego poety - Wojciecha Bellona ("Requiem dla Majstra Biedy").
Muzyka taka jak ta nigdy się nie starzeje. Mimo że od wydania tej kasety minęło prawie piętnaście lat, to dziś lepsza mogła by być właściwie tylko realizacja. Same utwory mają w sobie tyle samo magii, jak wówczas gdy powstawały.

Rafał Chojnacki