Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Tam Tam Project "Tam Tam Project"

Utwory : 1. Mane Raggamuffin. 2. Teraz. 3. Wiatr z Mbam. 4. Elimination. 5. Viking. 6. Arabski Dzień. 7. Tadzia Boon. 8. Bałkańska Trójka. 9. Miłość Dawida do Hinduski. 10. Carlos (live)


Wyd. Krab 2001

Tam Tam Project "Tam Tam Project"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Przez jakis czas o Tam Tam Project było głośno, za sprawą zaangażowania się w ten projekt popularnego obojisty - Tytusa Wojnowicza. Trzeba przyznać, że jego gra nadaje kompozycjom Tam Tama ciekawy wyraz. Jednak zespół oferuje nam znacznie więcej.
Mamy tu ciekawe, niekiedy dość egzotyczne rytmy, okraszone bardzo dobrą muzyką etnczną, o dość w sumie różnym charakterze i pochodzeniu. Za rytmike odpowiada tu Piotr Jackson Wolski, będący jednocześnie producentem krążka.

"Mane Raggamuffin" utrzymane w rytmach ragga przypomina nam o współpracy wokalisty Tam Tamu - Mamadou Diouf - z zespołem Voo Voo. Instrumentalny "Teraz" z gościnnymi wokalizami Kaśki Garlukiewicz może niekiedy kojarzyć się z etnicznymi wycieczkami Dead Can Dance, a jednocześnie to jeden z bardzie "urockowionych" utworów. To właściwie wielowątkowa, sześciominutowa suita z akcentami jazzowymi. Po niej następuje "Wiatr z Mbam", bodaj pierwszy utwór, który promował powstanie Projektu.

"Elimination" mimo pozornie anglojęzycznego tytułu, to intrygujący utwór po francusku. na koniec dostajemy troche solidnego metalowego łojenia. Robi wrażenie.

"Viking" jest oparty na tradycyjnej melodi opracowanaj przez Tytusa Wojnowicza. Jest w nim coś ze skandynawskich brzmien, a może nawet lekko celtycki, bajkowy klimat. Wrażenie potęguje szum fal i pioruny w środku i na końcu utworu.

"Arabski Dzień" jak sam tytuł wskazuje przenosi nas do kraju Baśni z Tysiąca i Jednej Nocy. Zdecydowana rytmika i ciekawa konstrukcja utworu po prostu urzekają. Tytuł "Tadzia Boon" wydawał mi się początkowo jakimś żartem. Jednak okazało się że tak brzmiący tekst pojawia się w oryginalnym tradycyjnym tekście pochodzącym z Senegalu i oznacza Nowy Rok.
Tytuł "Bałkańska Trójka" przywodził mi z kolei na myśl utwory Bregovicia, jak się jednak okazało nie ma z nimi nic wspólnego. Tam Tam osiągnął znacznie bardziej etniczne brzmienie, energiczne i żywiołowe. Z kolei najspokojniejszym utworem na płycie jest coś, co nazwałem na własny użytek "Tam Tam Love Theme", czyli "Miłość Dawida do Hinduski".

Kończący album "Carlos" w wersji live nie odstaje brzmieniowo od studyjnych utworów. Na pewno robi wrażenie sekcja rytmiczna i klimat jaki udaje się osiągnąć przy graniu na żywo. Ten długi, rozimprowizowany utwór skomponowano jakby specjalnie po to by pokazać możliwości każdego z grających muzyków.

Płyty słucha się bardzo dobrze, sporo się na niej dzieje. Mieszają się nieco style i inspiracje, aczkolwiek produkt finalny jest spójny i dość przejrzysty. Kilkukrotne przesłuchanie płyty pozwala odnajdować na niej coraz to nowe smaczki.

Pozycja godna polecenia. Możemy być dumni że powstała w Polsce, bo podejrzewam że dobrze obroni się jeśli trafi za granicę.


Taclem