Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Taraf de Haidouks


Taraf de Haidouks
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Taraf de Haidouks, czyli banda rozbójników. Ten unikalny zespół z Rumunii tworzy 12 ludowych muzyków cygańskich (zwanych lautari) w wieku od 20 do 80 lat, pochodzącychz małej wioski Clejani, leżącej na płd zachód od Bukaresztu.
Przez lata nie grali poza własnym regionem. Sytuacja zmieniła się, kiedy belgijscy fani zakochali się w ich muzyce i wytwórnia Crammed Discs wydała ich pierwszą płytę Musique des Tsiganes de Roumanie. Album został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez publiczność jak i
media. Płyta natychmiast wspięła się na pierwsze miejsca Europejskiej Listy World Music i Zespół zaczął koncertować w całej Europie. Udowodnili, że nadają się zarówno do wielkich sal koncertowych i na sceny najważniejszych festiwali, jak i do całonocnego grania w barach czy na ulicach.
W 1992 roku Taraf de Haidouks wystąpili ze szwajcarską gwiazdą pop Stephanem Eicherem, nagrali program telewizyjny z Yehudi Menuhinem, a także zagrali u francusko-cygańskiego reżysera Tony Gatlif’a w filmie Latcho Drom, który zdobył nagrodę podczas Festiwalu w Cannes oraz Nagrodę Audio-wizualną podczas Midem.
Drugi album Zespołu, zatytułowany Honourable Brigands, Magic Horses and Evil Eye został nagrany w Rumunii w 1994 roku, został ogłoszony Best World Album Music przez German Association Critics. Reakcje ze strony słuchaczy i rynku muzycznego były jeszcze gorętsze niż przy pierwszym albumie. Grupa kontynuowała sukces albumami Dumbala Dumba (1998 rok) - po raz pierwszy dołączyła do nich wokalistka. Jej zmysłowy głos i bardzo urozmaicony repertuar (zaczerpnięty z muzyki przedmieść) perfekcyjnie wyrażają cygańskiego ducha.Kolejne płyty to: Taraf de Haidouks (1999 rok), Band of Gypsies (2001 rok) oraz The Continuing Adventures of Taraf de Haidouks (2006 rok).