Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Thomas Zwijsen "Nylon Maiden"

Utwory : 1. Aces High 2. Rainmaker 3. The Trooper 4. Dance Of Death 5. Can I Play With Madness 6. Blood Brothers 7. The Clairvoyant 8. Wasting Love 9. Wasted Years 10. The Clansman 11. The Talisman
Wyd. Universal UK 2013

Thomas Zwijsen "Nylon Maiden"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Z muzyką brytyjskich bogów heavy metalu robiono już prawie wszystko. Tym razem podano ją w formie zdecydowanie łatwiejszej do strawienia przez folkowego słuchacza. Thomas Zwijsen jest gitarzystą, który ma holenderskie i belgijskie korzenie. Swoją twórczość dzieli miedzy akustyczne, folkowe granie, zarówno w stylu klasycznym jak i flamenco, oraz ostre łojenie na elektrycznej gitarze w heavy metalowym stylu. Można więc powiedzieć, że nie ma lepszego muzyka, do zrealizowania tego projektu.
"Nylon Maiden", to nic innego, jak utwory grupy Iron Maiden, w wersjach, w których najważniejszym instrumentem pozostaje gitara klasyczna. Cała przygoda zaczęła się od portalu YouTube, na którym Zwijsen zamieścił nagrywane w domu własne adaptacje klasyków ciężkiego rocka. Obok Maiden trafili tam również Dream Theater i Deep Purple. 3,5 miliona wejść i 15 tysięcy subskrybentów, to potencjał, którego nie można zmarnować. Tak narodził się pomysł płyty. Oprócz Thomasa zagrali na niej w poszczególnych utworach Anne Bakker na skrzypcach, Nathanael Taekema na perkusji i Tony Newton na gitarze basowej. Największym zaskoczeniem jest jednak udział Blaze`a Bayleya, byłego wokalisty Iron Maiden, który zaśpiewał tu jedyny utwór z wokalem, czyli piosenkę "The Clansman", którą w oryginale wykonywał z Maidenami na płycie "Virtual XI". To na pewno utwór, dla którego warto posłuchać tego albumu.
Pozostałe wersje brzmią znacznie bardziej przewidywalni, co nie znaczy, że źle. "Aces High", "The Trooper" czy "Can I Play With Madness" po prostu nie mogą w takich aranżacjach wypaść źle. Ciekawostką jest też to, że wybierając materiał na tą płytę Zwijsen sięgnął również po nowsze utwory, takie jak "Dance Of Death", które nie doczekały się jeszcze tylu wersji i przeróbek.
Dzięki "Nylon Maiden" mamy możliwość zaprezentować na "Folkowej" utwory klasyków brytyjskiego heavy metalu. To nie zdarza się co dzień.

Rafał Chojnacki