Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Three Mustaphas Three


Three Mustaphas Three
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Legenda którą rozpowszechniał zespół na początku swojej kariery mówiła, że muzycy zostali przeszmuglowani ze swej rodzinnej miejscowości Szegerely na Bałkanach, a do Anglii trafili przewiezieni w lodówkach. Zespół zaskoczył wszystkich swoistą mieszanką gatunków, której jeszcze wówczas nie nazywano muzyką świata. Zgodnie z powyższą legendą mieszali oni muzykę bałkańską z różnymi rzeczami które mieli słyszeć z szaft grającej w Crazy Loquat Club w Szegerely.
Oczywiście cała ta legenda okazała się bujdą. Zespół powstał w 1986 roku, ale dwóch jego członków grało ze sobą wcześniej, byli to: gitarzysta i muzykolog Ben Mandelson (który później przyjął pseudonim Hijaz Mustapha), oraz znany z prog-rockowej formacji Camel basista Colin Bass (Sabah Habas Mustapha). Nazwiska związane z Mustafą przyjęli kiedy przyłączył się do nich Lu Edmonds, założyciel formacji The Damned, który opanował jako samouk grę na różnych instrumentach strunowych.
W muzyce zespołu można było odnaleźć rozmaite wpływy, od oczywistych tu wpływów bałkańskich, poprzez afrykańskie i indyjskie, aż po muzykę country.
Grali sporo we Wielkiej Brytanii i w Europie, oraz w Stanach Zjednoczonych. Sukces ich pierwszej płyty "Shopping" w dużej mierze zależny był od tego co wydarzyło się po wydaniu płyty "Graceland" Paula Simona. Świat zachwycił się muzyką etniczną, a ta grana przez 3 Mustaphas 3 była na tyle dobra, że już na początku usadowiono ich w gronie najlepszych. Mimo iż ich kalendarz koncertowy zapełnił się niesamowicie, szybko znaleźli czas na kolejne nagrania. I tak w 1989 roku ukazała się płyta "Heart of Uncle", a w rok później "Soup of the Century". W roku 1991 na rynku pojawiła się kompilacja "Friends, Fiends & Fronds" zawierająca inne wersje utworów i rzadkie nagrania. Zespół koncertował wciąż sporo, ale kiedy minęły kolejne dwa lata bez nagranego albumu, drogi muzyków powoli zaczęły się rozchodzić. Colin Bass rozpoczął solową karierę, poczym trafił do grupy Camel, a Lu Edmonds doszedł do grupy Mekon, z którą nagrywał i koncertował. Ben Mendelson zajął się produkcją dla wytwórni Globestyle. Jednak zespół formalnie się nie rozpadł, muzycy nie tworzyli jednak nic nowego w związku z 3 Mustaphas 3.
Najbliżej swoistego reunion było w 1998 roku, kiedy to Mendelson i Edmonds spotkali się w formacji The Blokes przygrywającej Billy`emu Bragg`owi. W 2001 roku Bass i Mendelson spotkali się w studiu, by wybrać i zgrać materiał na album koncertowy 3 Mustaphas 3. Płyta "Play Musty for MeOmnium" ukazała się w połowie 2001 roku.

Taclem