Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Timur i Jego Drużyna


Timur i Jego Drużyna
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół Timur i Jego Drużyna wywodzi się z tego samego klubu turystycznego, co EKT Gdynia. Nic więc dziwnego, że początkowy repertuar grupy, to głównie piosenki turystyczne, czasem przetkane czymś szantowym, lub też utworem opartym na irlandzkim, czy amerykańskim folku i country.
Od początku twórcą większości repertuaru zespołu był Jarosław "Timur" Gawryś, od którego ksywy wywodzi się nazwa grupy. Po kilku występach w różnych składach i pod różnymi nazwami, w 1988 roku Timur (wówczas jeszcze "Młody Timur", bo ksywa "Timur" należała do jego starszego brata) poznał Piotra "Słupka" Słupczyńskiego, z którym założył zespół. Razem napisali kilka piosenek. Znalazły się one później na kasecie "900 mil", wydanej w 1991 roku. Ciekawostką jest, że była to pierwsza kaseta z piosenkami turystycznymi, na której użyto perkusji.
Po nagraniach z zespołu odeszli Tomasz Pawlak (banjo) i Karol Karkowski (gitara basowa), zasilając wówczas tzw. "gdański" skład Mechaników Shanty. W tym czasie zespół wspierał grający na banjo kapitan "Zawiszy Czarnego" - Waldek Mieczkowski (wcześniej w grupie Packet, później Broken Fingers Band, dziś Gdańska Formacja Szantowa), oraz Olek Rzepczyński (m.in. Krewni i Znajomi Królika, Słodki Całus od Buby, Broken Fingers Band). Okres ten - początek lat 90-tych to zbliżenie do folk-rockowej konwencji, jaką prezentował zespół The Pogues (cover tej grupy znalazł się w repertuarze zespołu). Nagrano wówczas materiał na płytę, zespół nie był jednak zadowolony i kolejne wydawnictwo ukazał się dopiero w 1999 roku. "Przystanek na żądanie" to album, który właściwie był płytą rockową, folkowe były na niej tylko piosenki. Zagrano je jednak ostro i z dużą dozą energii.
Ten sam skład nagrał zarejestrowaną w 2003 roku płytę "Timur i Jego Druzyna - Na Żywo". W rok później niemal cały skład grupy został odświeżony i obecnie wygląda on następująco:
Jarosław "Timur" Gawryś - gitara akustyczna, gitara elektryczna, harmonijka ustna, wokal
Bartosz "Karak" Wołk-Karaczewski - gitara solowa
Adam `Mały" Kaźmierczak - gitara basowa
Michał Kruczalak - perkusja

Timur i Jego Drużyna w Internecie: www.timur.art.pl