Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Tołhaje "A w niedzielę rano"

Utwory : 1. Intro 2. Stuposiany 3. Hejże chłopcy 4. Carivna 5. U Stefana 6. Powiedzże mi 7. Oj Wasylu (Tam na hori) 8. Polka na 7 9. Prełuki (A w niedziela rano) 10. Kołysanka (Lulu dzicie lulu) 11. Outro 12. Remix

Wyd. deBies/Warner Music Poland 2002

Tołhaje "A w niedzielę rano"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Przyznam, że po płytę "A w niedzielę rano" sięgnąłem, dopiero kiey została ona Folkowym Fonogramem Roku 2002. No i muszę przyznać, że żałuję iż stało sięto tak późno. Płyta zawiera zręczne połączenie falku, jazzu i rocka. Odwołania etniczne dotyczą przede wszystkim terenów Lubelszczyzny i Bieszczad, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki Bojków i Łemków.

Zaskoczył mnie spokój z jakim płyta się zaczyna. Ponad dwuminutowe "Intro" to fajny kawałek etniczno-jazzowej improwizacji. Utwór ten przechodzi w skoczne folkrockowe "Stuposiany". Zaznaczyć trzeba że ta rockowa strona zespołu jest bardzo lekka, nie znajdziemy tu ciężkich brzmień. Na muzykę Tołhajów wpływa to dobrze, zachowuje ona specyficzny, niekiedy dość oniryczny charakter.

Sporo uwagi przyciągają wokale, przede wszystkim głos Marysi Jurczyszyn. Bardzo ciekawym przykładem może tu być piosenka "Hejże chłopcy", gdzie wokalom towarzyszą jazzowe frazy. Jednak dobiero mistycznie brzmiący utwór "Carivna" pozwala nam w pełni zasmakować piękna tego białego śpiewu.

"U Stefana" to z kolei melodia opisana funkującymi rytmami. Kiedy przyspiesza mamy do czynienia niemal z folkową dyskoteką. Słychać jednak że cały czas poziom tej kompozycji jest bardzo wysoki. Z resztą zarówno "U Stefana, jak i "Polka na 7" przypominają raczej tematy filmowe, niż utwory folkowe. Podobnie jest z dość odważnymi aranżacjami utworów "Powiedzże mi" i "Remix". Ten ostatni z resztą, jak sama nazwa wskazuje, zawiera muzykę przetworzoną elektronicznie. Efekt jest bardzo ciekawy, mamy tu dość nowoczesne brzmienie, ale jednocześnie bez zbędnego epatowania elektroniką.

Z utworami tymi kontrastują spokojniejsze piosenki, jak "Oj Wasylu", "Prełuki", "Kołysanka", czy instrumentalne "Outro".

Kompozycje są w większości długie i rozbudowane, jednak dość różnorodne. Dzięki temu każdy powinien łatwo odnaleźć to jakies podobające mu się dźwięki.

Taclem