Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Trebunie Tutki "Baciarujciez Chłopcy"

Utwory : 1. Kieby nos tu było / Polki weselne. 2. Śpiewki baciarskie. 3. Sabałowa Stara. 4. Sabałowa Czorsztyńska. 5. Drobna Jurgowska. 6. Drobna orawska. 7. Melodie pienińskie. 8. Polka staroświecka. 9. Polka dziadowska. 10. Polki strykowe. 11. Zaśpiewoj słowiku. 12. Choć jo se nie ładno. 13. Hoja, hoja, koło goja. 14. Melodie cygańskie. 15. Melodie cygańskie.


Wyd.Pomaton 2001

Trebunie Tutki "Baciarujciez Chłopcy"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

W jednym momencie pojawiły nam się na rynku dwie pozycje Trebuni Tutków. Pierwsza to "Zagrojcie dudzicki", druga natomiast to omawiana właśnie płyta "Baciarujciez Chłopcy". Założeniem. które przyświecało zespołowi w czasie nagrywania płyty bylo pokazanie różnorodności muzyki góralskiej. Są tu utwory które pochodzą z kiku regionów naszych gór, i choć zagrano je w charakterystyczny dla Trebuni Tutków żywiołowy sposób, to można usłyszeć różnice zarówno w rytmice, jak i w klimacie tych ludowych kompozycji.
Płytę zaczyna piosenka "Kieby nas tu Bylo" i wplecione w nią "Polki weselne". Ten radosny utworek pojawiał znany jest również z opracowania folkrockowej Kapeli (jako "Takich chłopców 7"). Tu mamy wersję tradycyjną. "Śpiewki baciarskie" to w pewnym sensie utwór tytułowy, gdyż z niego zaczerpnięto zwrot "baciarujciez chłopcy". Śpiewki wykonane jedynie z towarzyszeniem piszczałki brzmią bardzo autentycznie, mimo studyjnego nagrania ma się wrażenie że głos niesie się po halach. Melodia piosenki "Sabałowa Stara" przynosi echa popularnego "zbójnickiego".
Krótki utworek "Sabałowa Czorsztyńska", oraz kolejny "Drobna Jurgowska" utrzymane są w podobnym klimacie, dość szybkie, skoczne i taneczne. Nie mniej skoczna, choć troszke wolniejsza jest "Drobna Orawska". Tekst, który wpleciono w "Melodie Pienińskie" zna chyba większość sympatykow zarówno folka, jak i rocka - "Wysedl jo se lacke kosic / Słonko świeciło (...)". Ta wersja poza fragmentem tekstu nie ma jednak nic wspólnego z utworem De Press.
Później na płycie robi się jeszcze bardziej tanecznie. Mamy tam trzy poleczki: "Polke staroświecką", "Polkę dziadowską" i "Polki strykowe". Umiejscowienie ich w jednym miejscu płyty jest nieco monotonne, ale to już raczej kwestia edytorska. Muzyka góralska urzeka nie tylko prostotą, o jakiej zazwyczaj mówią recenzenci pism muzycznych. W piosenkach, takich jak "Zaśpiewoj słowiku", czy "Choć jo se nie ładno" dzieje się w warstwie muzycznej znacznie więcej niż w niektórych kompozycjach muzyki pop.
Mamy tu też przykłady "zgóralszczania" muzyki z innych regionów Polski. Ostatnia piosenka to "Hoja Hoja Koło Goja", po niej następują dwie melodie cygańskie, kolejny przykład zapożyczeń muzycznych. Tym razem z muzyki węgierskiej. Pobrzmiewają w niej echa czardasza, tak zdawałoby się odległe od naszych góralskich melodii. W wykonaniu Trebuni Tutków nabierają jednak podhalańskiego charakteru. Mimo iż płytę nagrano w 1993 roku (wówczas ukazała się tylko w wersji kasetowej) jej dzisiejsza reedycja nie traci nic ze swojej ekspresji. Również jakość nagrań nie pozostawia wiele do życzenia.

Rafał Chojnacki