Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Trebunie Tutki "Zagrojcie Dudzicki"

Utwory : 1. W kalinowym lesie 2. Hej, Dunaju, Dunaju 3. Ej, trzeba by sie spytac 4. Cornodunajecka 5. Z orawskiego zamku 6. Ej, ozwijoj sie bucku 7. Ej, za las chlopcy, za las 8. Taniec goralski 9. Za woda krzok 10. Bialcanska 11. Ej, pojdze ty dziewcyno 12. Obudz ze mnie, obudz 13. Zagrojcie dudzicki 14. Ej, ani jo portecek 15. Piesn frydmanskiego bacy 16. Idzie se Janosik 17. Ej, oroj chlopce, oroj 18. Tak Sabala godol 19. Wychodninsko 20. Na wysokiej pyrci 21. Bodej bys sie chlopce 22. U mojej matusi 23. Syckok ci godala 24. Ej, pojdzmy chlopcy

Trebunie Tutki "Zagrojcie Dudzicki"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Kilka razy podchodziłem do tej płyty zanim zdecydowałem się o niej coś napisać. Krążek "Zagrajcie dudzicki" został nagrany w roku 1993 i obecnie wydany razem z płytą "Baciarujciez chłopcy".
Od razu przyznam że ta druga płyta podoba mi się bardziej. Jest zróżnicowana i brzmienie ma nieco łatwiejsze w odbiorze. Właśnie brzmienie było największą barierą, na jaką natknąłem się przy tym krążku. Jest ono jednocześnie wadą i zaletą płyty. Wszystko zależy od podejścia.
Płyta odwołuję się do najbardziej archaicznych utworów w beskidzkiej tradycji. Dzieki surowemu brzmieniu muzyka sprawia piorunujące wrażenie, wręcz czuć jej autentyzm. Nie można powiedzieć że nie są aranżowane, ale Trebunie Tutki to pod tym względem zawodowcy i jeśli chcą mieć archaiczne brzmienie, na pewno je uzyskają.
Utwory są zazwyczaj krótkie i gdyby próbować połapać się w nich bez wkładki z płyty mogłyby pojawić się spore problemy. Przed nami ponad 20 utworów. Część z nich znana jest folkowej publiczności, reszta zaś może być ciekawym odkryciem.
Płyta dedykowana jest Stanisławowi Budz-Mrozowi, pradziadowi Tutków, niewątpliwie największemu polskiemu dudziarzowi.
Jeśli dacie się zaczarować dawnej góralskiej muzyce i starym brzmieniom, surowym nie niewygładzonym, to ta płyta sprawi wam sporo przyjemności.

Rafał Chojnacki