Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Troitsa


Troitsa
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

W 1996 roku, na Białorusi, niewielkim kraju wschodnioeuropejskim, położonym pomiędzy Polską i Rosją, graniczącym także z Ukrainą i Litwą, powstał zespół TROITSA.
Założycielem i inspiratorem zespołu był Iwan Iwanowicz Kirczuk, starszy wykładowca Uniwersytetu Kultury w Mińsku, stolicy kraju. Zdecydowano nazwać zespół TROITSA, co w przekładzie oznacza liczbę ‘trzy’, albo odnosi się do Świętej Trójcy, aby w ten sposób zaznaczyć związki grupy z tradycją narodową. Pomysł utworzenia takiego zespołu pojawił się w 1986 roku, gdy Iwan zbierał materiały etnograficzne w białoruskich wioskach. Główną motywacją stała się chęć popularyzowania pieśni ludowych i włączenia ich w uniwersalną kulturą muzyczną. Sama historia kraju, gdzie mieszały się różne wpływy kulturowe, przyczyniła się do powstania takiej właśnie muzyki.
Zespół jest znany także poza terenem Białorusi. W 1997 roku TROITSA stała się popularna w Rosji, a w 1998 odbyła wielkie tournee po Holandii, Słowenii, Chorwacji, Niemczech i Portugalii. Sukces zawdzięcza całkiem indywidualnemu stylowi kompozycji, różnorodności i wielości prezentowanych instrumentów, a także profesjonalizmowi muzyków - w tym należy wymienić silny głos Iwana i świetną technikę wykonawczą. Od początku TROITSA korzystała nie tylko z tradycyjnych instrumentów własnego kraju, ale z całego świata, śpiewając jednakże w języku białoruskim. Krytycy nazwali ich styl "folk-fusion". W 1998 roku zespół nagrał swój debiutowy album "Troitsa" dla holenderskiej wytwórni PAN records. W ślad za płytą i serią koncertów na Białorusi i w Holandii, gdzie zespół jest bardzo popularny, nastąpił rozłam w grupie. Muzyką nadal zajmował się tylko lider i założyciel Troitsy, Iwan Kirczuk. W 1999 roku Iwan pojechał do powojennej Bośni, gdzie występował ze swoim programem dla dzieci i spektaklami teatru "Batleika". W tym samym roku pojawił się nowy album zespołu zawierający koncert zarejestrowany podczas holenderskiego Festiwalu Oerol.
W 2000 roku ukazała się solowa płyta Iwana, "Heritage of the Lost Villages", charakteryzująca się minimalistycznym wykorzystaniem głosu i instrumentarium. Na jesieni tego samego roku w Mińsku z pierwszym koncertem w nowym składzie wystąpiła grupa "Ethno Trio Troitsa". Nowymi członkami grupy są: Jury Dmitriew, gitara, uczeń Iwana Kirczuka i Jury Pawłowskij, perkusja, były członek zespołu "Kniaź Myszkin". W 2001r w Holandii wydają najnowszą płytę, "Żurawy". W trakcie przygotowań do następnej płyty zespół wyjeżdża na tournee. W 2002r "Ethno Trio Troitsa" uczestniczy w największym festiwalu muzyki etnicznej, "Rain Forest" w Malezji. Choć zespół jest zorientowany wybitnie folkowo, bierze udział w nagraniu albumu z muzyką Depeche Mode.
W 2003r zespół koncertuje na Białorusi, a także na festiwalach w Polsce, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Bośni i Estonii. W 2004r zespół gra na koncertach w kraju i zagranicą (Rosja, Estonia). Wydaje nową płytę ("Sem"), wyprodukowaną przez jedno z najlepszych studiów w Mińsku. Pod koniec 2004r nagrywa muzykę do filmu dla dzieci, w którym Iwan także gra drobną rolę.

Skład zespołu:
Ivan Kirchuk – śpiew, domra, okaryny, żalejki, skrzypce
Yury Dmitriew – gitary, domra, cytra, śpiew
Yury Pawłowskij – perkusja