Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Ukrainians "Drink Up My Horse - Live!"

Utwory : 1 - Oi Divchino. 2 - Cherez Richku Cherez Hai. 3 - Davni Chasy. 4 - Teper Mi Hovorumo. 5 - Yichav Kozak za Dunai. 6 - Ti Moyi Radoshchi. 7 - Zavtra. 8 - Sertsem i Dusheyu. 9 - Hopak. 10 - Na Skriptsi Hrayu. 11 - Kroleva Ne Pomerla. 12 - Chekannya. 13 - Kievskiy Express. 14 - Tycha Voda. 15 - Batyar. 16 - Europa. 17 - Rospryahaitie. 18 - Tsychanochka. 19 - Davni Chasy. 20 - Verkhovyno.

Ukrainians "Drink Up My Horse - Live!"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Płyta koncertowa o charakterze przekrojowym. Ale to nie wszystko. Płyta zawiera też nagrania koncertowe Wedding Present z okresu "ukraińskiej" sesji u Johna Peela. Później te utwory stworzyły podwaliny pod The Ukrainians. Jako że koncert The Ukrainians był chyba najlepszym na jakim w życiu byłem, szybko postarałem się o tą płytę. I nie zawiodłem się.
Są tu zarówno znane ukrainiansowe hity ("Oi Divchino", "Cherez Richku, Cherez Hai", "Batyar"), jak i materiał którego w wykonaniu zespołu nie zarejestrowano na płytach studyjnych. Mamy tu np. dwie wersje "Davni Chasy" (u nas znanego jako "To były piękne dni"). W drugiej słyszymy gościnnie The Oyster Band i Reva Hammera, tak więc właściwie jest to "Those Were The Days" (wokale w dwu językach).
Jakość nagrań nie jest zbyt fascynująca, sam zespół zaznacza na płycie że większość z nich dokonano niemal przypadkowo. Całość jest czymś w rodzaju oficjalnego bootlegu.
Niektóre wersje koncertowe zdają się zyskiwać jakąś dodatkową energię w porównaniu z wersjami studyjnymi. Tak jest na pewno z porywającym "Hopakiem". Również piosenka The Smiths "Queen is Dead" (tu jako "Kroleva Ne Pomerla") brzmi tu bardziej przekonująco. Swoją drogą połączenie folku (popylająca mandolinka) i zimnej fali daje ciekawy efekt. Do ciekawych wersji można zaliczyć też "Europe". Niekiedy Peter mówi coś o utworze który grają... gorzej jeśli robi to po niemiecku.
Ciekawe uzupełnienie dyskografii The Ukrainians. Mam jednak nadzieje że uda im się niedługo nagrać jakiś premierowy materiał.

Rafał Chojnacki