Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Untsakad "10"

Utwory : 1. Joomaja laul 2. Härmoonika 3. Maffiamiis nummer üts 4. Hüva ohtut 5. Kohvikus seal väikses 6. Hull armuja 7. Raamat Rantsuse sojast 8. Saara 9. Esmakordselt sind ma nägin 10. Suu laulab süda muretseb 11. Isa mind ei sallind nagunii 12. Suurde kraavi 13. Kui sa ilmas rändad 14. Jouluöö muinasjutt 15. Ja touseb päike
Wyd. 2002

Untsakad "10"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Estońska formacja Untsakad nagrała ten album w 2002 roku. Z moich obliczeń wynika, że to szósty album, wydany na dziesięciolecie istnienia zespołu.
Untsakad uważani są za estońskich The Pogues, zapewne przez celtyckie ciągoty w niektórych utworach, grają jednak nieco lżej. Na tej płycie też są takie utwory. Jest "Härmoonika", czyli stara bretońska piosenka żeglarska. Po irlandzku zaczyna się też "Maffiamiis nummer üts". Z kolei "Isa mind ei sallind nagunii", to estońska wersja piosenki "Her Father Didn`t Like Me Anyway" autorstwa Gerry`ego Rafferty, przypomniana nie tak dawno temu przez Shane`a MacGowana. Z resztą frontman The Pogues jest tu najbardziej wykorzystywanym źródłem, jego piosenki stały się podstawą do "Maffiamiis nummer üts" i "Jouluöö muinasjutt" (to słynne "Fairytale in New York"!).
Nie brakuje też bardziej swojskich dla wschodnich Europejczyków rytmów. Tak jest choćby w "Hüva ohtut" czy świetnie zaaranżowanym utworze. Są też elementy znacznie bardziej słowiańskie, jak rosyjsko-brzmiąca melodia "Saara",
Do najlepszych utworów zaliczyłbym tu "Suu laulab süda muretseb", "Joomaja laul"
Co prawda muzyka zawarta na "10" to w większości bardzo fajne kompozycje, ale niestety maniera wykonawcza Estończyków bywa trochę męcząca. Grają oni niestety czasem zbyt przaśnie i popadają w kicz. Wystarczy posłuchać "Esmakordselt sind ma nägin", żeby wiedzieć o czym mówię.

Rafał Chojnacki