Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Utua


Utua
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Pochodzący z Helsinek zespół Utua zrzesza muzyków z całej Finlandii, którzy spotkali się na Wydziale Muzyki Ludowej Akademii Sibeliusa. Ich nowa płyta kompaktowa zatytułowana "Utua" (Texicali 2004) zyskała uznanie prasy w Finlandii, zaś zespół zaczął występować nie tylko w Finlandii, ale też poza granicami kraju - w Niemczech i Włoszech. Fiński dziennik Helsingin Sanomat wymienił krążek w grupie najciekawszych płyt roku 2004.
Perkusistka i flecistka Kristiina Ilmonen (ur. 1966r) od lat występuje z różnymi zespołami wykonującymi muzykę folkową, m.in. Ottopasuuna i Väinönputki, oraz współpracuje z artystami takimi jak Kimmo Pohjonen, Heikki Laitinen, Seppo Paroni Paakkunainen czy mistrz tańca Reijo Kela. Brała udział w nagraniach artystów folkowych, a także jazzowych i rockowych. Komponuje muzykę do współczesnych widowisk baletowych. Współpracuje z teatrem i telewizją. Jednym z jej głównych projektów jest grupa Suomussalmiryhmä, zrzeszająca profesjonalnych muzyków i tancerzy, pracujących nad improwizacją w lokalizacjach niescenicznych. Ilmonen ukończyła Wydział Muzyki Ludowej Akademii Sibeliusa, w latach 1998-2004. Obecnie tam wykłada.
Gitarzysta Topi Korhonen (ur. 1973r) występuje m.in. w zespole Kouon Frouva oraz współtworzy duet tanzańsko - fiński PolePole. Współpracował z fińską grupą tańca ludowego Kiperä, jak również z zespołami rockowymi. Obecnie pracuje jako muzyk i kompozytor przy kilku widowiskach teatralnych i tańca współczesnego. Ukończył Wydział Muzyki Ludowej Akademii Sibeliusa.
Sara Puljula (ur. 1973r), należy do najbardziej aktywnych kontrabasistów folkowych w Finlandii. Jest również świetną perkusistką. Współpracuje z zespołami Spontaani Vire, Pekka Kuusisto & The Luomu Players, Gjallarhorn, a także z artystami takimi jak Marzi Nyman, Timo Alakotila i Sanna Kurki-Suonio. Pracowała przy spektaklach teatralnych, tańca ludowego i współczesnego. Kończy studia magisterskie na Wydziale Muzyki Ludowej Akademii Sibeliusa.
Timo Väänänen (ur. 1970r) jest mistrzem gry na kantelach - zarówno tradycyjnym instrumencie, jak i na współczesnym, elektrycznym weriancie fińskiego narodowego instrumentu muzycznego. Już w 1997 roku był nominowany do nagrody "Młodego Artysty Roku". Väänänen ma na swoim koncie dwie solowe płyty CD: "Viileri" (Warner Music, Finlandia Records, Innovator 1999) i "Voyage" (Ondine 2001) oraz współpracuje przy nagraniach różnych innych artystów i zespołów. Koncertował w wielu miejscach Europy, USA i Azji. M.in. pracuje z fińskim zespołem Loituma, oraz wirtuozem kanteli, profesorem Martti Pokelą. Jest stałym pracownikiem dydaktycznym na Wydziale Muzyki Ludowej Akademii Sibeliusa. Obecnie przygotowuje się do doktoratu.

Skład zespołu:
Anna-Kaisa Liedes - śpiew
Kristiina Ilmonen - perkusja, flety
Topi Korhonen - gitara
Sara Puljula - gitara basowa
Timo Väänänen - kantele