Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Vae Victis


Vae Victis
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

W 1993 roku czterech uczniów - Cathie, JC, François i Thibaud założyło Vae Victis - grupę, która stała się pionierem RIFu [Rock Identitaire Français] czyli francuskiej sceny tożsamościowej. Ich motto to: "człowiek bez pamięci jest jak drzewo bez korzeni".
Rozrzut stylistyczny utworów Vae Victis jest dość duży - od "czysto bretońskiej" piosenki "Le Vin Gaulois" po mniej celtycką "Sous Les Bombes". Jednak mimo wszystko, to co tworzą określić można jako "rock celtique" i na każdej z płyt słychać celtyckie inspiracje. A tych płyt zespół wydał 4 - "Vae Victis" (1995), "Clovis" (mini-album 1996), "Quand les vents tournent" (1997) oraz "Hors-la-loi" (2000).
Niestety płyta "Hors-la-loi" jest ostatnią i kolejnej raczej nie będzie, albowiem zespół już nie istnieje [no chyba, że "Vae Victis" zmartwychwstanie]. 21 czerwca 2000 zagrali w Paryżu swój ostatni koncert...
Przed rozpadem grupy w jej skład wchodzili: François (gitara i śpiew), Fabrice (instrumenty klawiszowe, klarnet, flet i chór), Philippe (chór, śpiew), Vincent (bas, akordeon) oraz Thibaud (instrumenty perkusyjne, bodhran).
Już w 1996 roku z grupy odeszli: JC oraz Cathie i stworzyli grupę "Ile-de-France". Po rozpadzie Vae Victis dołączył do nich Thibaud. Fabrice założył zespół Kaiserbund.

Dawid