Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Various Artists "Celtic Dance"

Utwory : 1. The Landlord's Walk - Blair Douglas. 2. Dowd's Favourite / O'Gorman's Salute / My Cup Of Coffe - John Whelan. 3. Calliope House / The Cowboy Jig - Alasdair Fraser & Paul Machlis. 4. The ?5 Flute / Donald McLennan's Exercise / What Pain I Have Endured Since Last Year - Old Blind Dogs. 5. Molly On The Shore - Kim Robertson. 6. ThreeReels: The Boys Of The Lough / Over The Bog Road / The Merry Harries - Dordan. 7. Spirit Of The Gael - Alasdair Fraser. 8. Jigs: Brother John's Jig / Kinyon's No.1 / Kinyon's No.2 - John Whelan. 9. Laughing Wolf / Mountain Madness - Alasdair Fraser & Paul Machlis. 10. Cregg's Pipes Set: The Greenvguillia Reel / Are You Willing ? / Hanly's Tweed / Niamh's Capers / Cregg's Pipes - Tabache. 11. Southpark House / Tarruing Teann An Crois / Kevin's Celtic Chasm (Medley) - Anna Murray


Wyd. Narada World 2000

Various Artists "Celtic Dance"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Pośród wielu składanek z muzyką celtycką płyty wytwórni Narada World wyróżniają się bardzo pozytywnie. Nie mamy na nich tych samych utworów co na innych, nie mamy tuzów w rodzaju Dublinersów czy The Furey. Mamy zazwyczaj dość nowoczesną muzykę celtycką. Każdy kto przesłucha kilka płytek z Nardy dowie się, że na scenie tej dzieje się wiele ciekawych rzeczy.
Album "Celtic Dance" ukazał się w serii Szmaragdowa Wysla (Emerald Isle). Całość zaczyna się od kompozycji "The Landlord's Walk" w wykonaniu Blair Douglas, która mimo iż współczesna (i współcześnie zaaranżowana) brzmi jakby minęły wieki od jej powstania. Z kolei John Whelan raczy nas tradycyjnymi kompozycjami przeplatanymi z jego twórczością. Artysta pojawia się na płytach amerykańskiej Narady na tyle regularnie, że zastanawiam się czy nie jest związany jakoś personalnie z wytwórnią. Alasdair Fraser i Paul Machlis proponują z kolei muzykę bardzo stonowana (piękne skrzypce w "Calliope House / The Cowboy Jig"). Z kolei Old Blind Dogs, to kapela, którą osobiście bardzo lubię, była w Polsce kilka lat temu i zagrała m.in. żywiołowy koncert w radiowej Trójce. Jego echa łatwo odnaleźć w instrumentalnym secie umieszczonym na tej płycie.
Jako że album to z muzyką taneczną (jak inaczej określić ją by nie myliła się ze współczesnym "dance" ?), przez kolejne nagrania przewijają się melodie, które przywodzą na myśl pląsające dziewoje. Mamy reele, jigi i inne tańce, których nawet nie próbuję nazwać. Co najważniejsze to duże zróżnicowanie aranżacyjne. Płyta nie nuży, nawet jeśli włączymy jej repeat i przeleci w odtwarzaczu kilka razy. Artyści przedstawili materiał na tyle różnorodny, że może się spodobać praktycznie każdemu, bez popadania w klimaty popowe, co niekiedy wydaje się być modą wśród wykonawców folkowych.
Moim osobistym numerem jeden na tej płycie jest Alasdair Fraser, występujący na płycie w trzech odsłonach, dwóch z Paulem Machlisem i jednej solo. Zwłaszcza solowe wykonanie jego kompozycji "Spirit of the Gael" uważam za strzał w dziesiątkę.
W sumie płyta naprawdę dobra, a jak na składankę to już znakomita, ale żeby się zupełnie nie wzruszyć, to wymienię choć jeden gorszy utwór. Za taki uważam finałowy "Medley" w wykonaniu Into Indigo.

Taclem