Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Various Artists "Celtic Spirits 2"

Utwory : CD 1: 1.The wild cry 2..Mirrors 3.Lord Mayo 4.A place among the stones 5.Suil a gra 6.To the moon 7.Cailleach's whipser 8.Dobbin's flowery vale 9.Cavan potholes 10.Glenglass 11.Eliza's Farewell 12.Glendalough 13.Mi le m'uilinn 14.Weather out the storm 15.The sound of Taransay 16.Arran boat Song
CD 2: 1.Ubi caritas 2.Against the wind 3.Ready for the storm 4.The game 5.Darklight 6.Dogs among the bushes 7.She moved through the fair 8.Cliffs of Dooneen 9.Miss B's dreams 10.Dulaman 11.Danny boy 12.Keening of the three Marys 13.Deep as you go 14.Chant 15.Rhana laddie 16.Ceol na nollag

Wyd. SMC

Various Artists "Celtic Spirits 2"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Druga część składanki zatytułowanej "Celtic Spirit". Odpowiada za nią niemiecka filia Sony Music i jest to najprawdopodobniej sampler z ofertą wytwórni dotyczącą muzyki "klimatyczno - folkowej". Album składa się z dwóch płyt, jest ładnie wydany, choć przydałoby się być może więcej informacji o utworach.
Zaczyna się od razu dużym kalibrem. Utwór "The Wild Cry" to stary dobry Clannad. Nieco relaksacyjny, folkowy klimat utworu zwiastuje bardzo dobrze to co znajduje się na obu albumach. Sally Oldfield (siostra słynnego Mike'a) w uroczym utworze "Mirrors" kontynuuje bajkowy nastrój Clannadu, choć w weselszym tonie. Utwór ten został nagrany w 1978 roku, zastanawiam się więc czy siostrze nie towarzyszy tam sam Mike.
Wracamy do bardziej współczesnych czasów z sprawą Cherish The Ladies. Szanuję tę grupę, ale fortepian nie jest moim ulubionym instrumentem folkowym. "A Place Among The Stones" to utwór, który na tej składance firmowany jest przez Davy'ego Spillane'a. W rzeczywistości ukazał się na płycie Maire Brennan (album "Misty Eyed Adventures"). Tak czy owak to piękny utwór, a brzmienie dud Spillane'a pozostawia niesamowite wrażenie. Anita Best i Pamela Morgan proponują nam piękny wokalny duet w utworze "Suil A Gra". W sumie dla takich nagrań warto kupować składanki, bo nie sądzę bym jakoś inaczej wpadł na ten uroczy utworek. Dalej mamy Cappercaillie. W przypadku tego zespołu nie jestem obiektywny, ale ich muzyka (zwana niekiedy "celtic funky") doskonale pasuje do tego albumu.
David Arkenstone jest raczej mniej znanym wykonawcą. Jego "Cailleach's Whisper" to znowu piękna muzyka. W sumie dalej jest podobnie. To naprawdę jeden z najładniejszych zbiorków nagrań celtyckich.
Atmosfera ożywia się dopiero gdy dochodzimy do Sharon Shannon. Zespół Corun, to kolejne odkrycie, słuchając utworu "Glendaluogh" zacząłem się zastanawiać czemu nie ma na tej składance Loreeny McKennitt. W utworze "Mi Le M'uilinn" z płyty Dana Ar Braza ponownie słyszymy wokal Karen Mathieson z Capercaillie. Jest to według mnie jedna z najładniej śpiewających wokalistek. Warto też zwrócić uwagę na The Tannahill Weavers.
Drugi krążek składanki zaczyna sakralny utwór w wykonaniu Connie Dover, bardzo urokliwy, ale według mnie mało celtycki. Nie zawodzi za to Maire Brennan i jej "Against The Wind". Wreszcie dochodzimy do utworu, który jest dla mnie największym hitem na tej składance. Utwór "Ready For The Storm", autorstwa Dougie'go MacLeana w wykonaniu grupy Deanta. Choćby dla tej piosenki warto posłuchać płyty (choć jest tu wiele interesujących utworów).
Pamela Morgan w zbyt popowym utworze "The Game" nie broni się za dobrze po utworze Deanty. Nie przynosi zawodu również Davy Spillane i Joanie Madden, grająca wiązankę utworów tradycyjnych i kompozycję Johnny'ego Cunninghama (która to kompozycja przynosi delikatne ożywienie). Kolejny utwór to "She Moved Through The Fair" w wykonaniu The Kells. Połączenie kobiecego wokalu, fletu i intrygującego keyboardu daje nam efekt nieco nawiązujący do spokojniejszych nagrań Clannad z okresu płyty "Legend". Tradycyjny utwór "Cliffs of Dooneen" w wersji proponowanej przez The New Avalon Sound Orchestra, to właściwie aranżacja w stylu new age, i nic nie wnosi do tej składanki, mimo że właściwie pasuje do niej klimatem. Jednak przy dość wysokim poziomie większości wykonawców to nie wystarcza.
Najbardziej dynamiczny utwór tej składanki "L'Hiver Sur Richelieu / Miss B's Dreams" grupy Orealis - bardzo dobry. Również doskonała jest wersja utworu "Dulaman" wykonywana przez Altan (lepsza według mnie od wcześniejszej Clannadu i późniejszej Anuny).
Intrygujący projekt jakim jest Celtic Requiem przedstawia tu utwór "Keening of the Three Marys". W podobnym, nostalgicznym klimacie docieramy do końca płyty. To naprawdę ładna składanka, pod warunkiem że słuchamy jej świadomie oczekując spokojnej, nastrojowej muzyki. Dla słuchacza przyzwyczajonego do skocznych tańców czy hałaśliwego folk-rocka może być zaskoczeniem.

Taclem