Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Various Artists "Where Have All the Flowers Gone"

Utwory : 1. Where Have All the Flowers Gone? 2. Kisses Sweeter Than Wine 3. The Water Is Wide 4. Of Time and Rivers Flowing 5. My Name Is Liza Kalvelage 6. Turn! Turn! Turn! 7. Festival of Flowers 8. Step by Step 9. Blessed Be the Nation 10. My Father's Mansion 11. Sailing Down My Golden River 12. Goofing off Suite 13. Those Three Are on My Mind 14. How Can I Keep from Singing? 15. All Mixed Up 16. Empty Pocket Blues 17. Get Up and Go 18. Old Riley 19 If I Had a Hammer 20. Wimoweh 21. We Shall Overcome 22. Bells of Rymney 23. Oh, Had I a Golden Thread 24. False from True 25. Letter to Eve 26. Waist Deep in the Big Muddy 27. All My Children of the Sun 28. Living in the Country 29. One Grain of Sand 30. Old Father Hudson-Sailing Down Dirty... 31. The Torn Flag 32. Doublin' 33. To Everyone in the World 34. Over the Hills 35. I Come and Stand at Every Door 36. My Rainbow Race 37. Quiet Early Morning 38. Oh, Sacred World 39. And Still I Am Searching


Wyd. Appleseed 1998

Various Artists "Where Have All the Flowers Gone"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

W muzyce folkowej rzadko spotykamy się z albumamy typu "Tribute to...". Tym razem nie dość że dostajemy taką właśnie płytę, to jest to od razu album dwupłytowy. Zawiera on 38 piosenek które napisał, lub z powodzeniem wykonywał Pete Seeger, uznany wykonawca propagator muzyki folkowej zza Wielkiej Wody. Pozycja numer 39 to piosenka "And Still I Am Searching" wykonana przez samego Pete'a, stanowiąca jakby odpowiedź na tytułowy przebój sprzed lat. A hit musiał to być wielki, skoro doczekał się aż dwóch polskich wersji, z czego jednego tłumaczenia dokonała Agnieszka Osiecka.
Płyta to wyjątkowa i to nie tylko dlatego, że poświęcona jest wyjątkowemu człowiekowi. Zebrano na niej również niesamowity zestaw wykonawców, zarówno z kręgów folkowych, muzyki country, jak i muzyki rockowej. Są wśród nich choćby: Tommy Sands w duecie z Dolores Keane, Bruce Cockburn, Billy Bragg w duecie z Elizą Carthy, Cordelia's Dad, grupa Peter, Paul & Mary, Nanci Griffith, Bruce Springsteen, Roger McGuinn, Judy Collins, Indigo Girls, Dick Gaughan, Tommy Makem i Donovan. Co ciekawsze większość prezentowanych na płycie wersji to nowe nagrania, specjalnie na potrzeby tej publikacji.
Nie będe bisał o samych piosenkach, bo te u nas są w dużej mierze nie znane i trudno tu o konfrontacje z oryginalnymi wykonaniami. Jednak kilka utworów na pewnio wartych jest wspomnienia.
Tytułowy "Where Have All the Flowers Gone?" to niesamowita wersja duetu Tommy Sands i Dolores Keane. Jego znamy choćby z The Sands Family i nagrań solowych, zaś pani Keane to swego czasu podpora grupy De Dannan i również znana solistka. Z kolei Jackson Browne i Bonnie Raitt proponują nam klasyk "Kisses Sweeter Than Wine" w rytmach reagge. Trzeba przyznać że znana wokalistka country - Bonnie - ku mojemu zaskoczeniu radzi sobie w tym kawałku świetnie. Również ciekawostką jest tu chór gospel Sweet Honey in the Rock, który wykonuje utwór "Step by Step" właśnie w formie kanonu gospel. Cordelia's Dad sięgnęli po tradycyjny "How Can I Keep From Singing", który Pete spopularyzował na wiele lat przed tym zanim nagrała go Enya. Koncertowe nagranie The Weavers i ich wersji "Wimoweh" jest trochę starsze od tej płyty, ale na pewno bardzo ciekawe. Dick Gaughan w "Waist Deep In The Big Muddy" udowadnia że potrafi wykonać wszystko tak, żeby brzmiało jak jego własny utwór. Nie wiem czy aby na pewno o to w tej płycie chodziło, ale to jedno z ciekawszych wykonań. Na koniec zostawiłem Tommy Makema z klasycznie wykonaną "Over The Hills", której melodia posłużyła przy tworzeniu klasyka pt. "Foggy Dew". Utwór ten przypomina też że Pete to również badacz folkoloru i odkrywca wielu ciekawych źródeł muzycznych.
Mam nadzieję że zachęciłem kilka osób do poszukania tej płyty. Na prawdę warto. .

Taclem