Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Varttina


Varttina
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Varttina jest zespołem z południowego wschodu Finlandii, z okręgu zwanego Karelią. Powodem założenia zespołu była miłość do karelskiej kultury, w szczególności muzyki i poezji. W miarę jak zespół zdobywał popularniść, zaczęło się pojawiać coraz więcej chętnych. W szczytowym momencie grupa składała się z 21 członków - było to 15 śpiewających dziewcząt i 6-ciu instrumentalistow. Zainteresowaniu muzyczne sięgały również coraz dalej, dotarły do niemal całego kręgu kultury ugro-fińskiej.
Jak się jednak okazało funkcjonowanie grupy o tak dużym skłądzie jest bardzo trudne. W 1990 roku nastąpiły więc w zespole gruntowne zmiany. W rezultacie zostało pięć śpiewaczek i akustyczny folk-rockowy band. Do muzyki Varttiny zaczęło sięwkradać coraz więcej elementów, od szeroko pojętego folka po mieszankę rocka i popu.
Zmiana ta przyniosla ze sobą spory wzrost popularności, to którego przyczynił się również wydany w 1991 roku album - "Oi Dai". Grupa zaczęła wówczas sporo koncertować za granicą. Kolejna płyta "Seleniko" dotarła na szczyty list w kilku krajach. Kolejny album "Seleniko" nagrany w 1992 roku doczekał się swojej reedycji w krajach Beneluxu i Stanach Zjednoczonych. Właśnie do tego ostatniego kraju Vartinna dotarła z trasą koncertową w 1993 roku.
Przed nagraniem kolejnego albumu zespół sporo koncertował. Dlatego kolejny album - "Aitara" ukazał się dopiero w 1995 roku. Trasy koncertowe zawiodły grupę na wszystkie kontynenty.
Po nagraniu kolejnego zwieńczonego sukcesem albumu "Kokko" zespół przeszedł do większej wytwórni - Wicklow Records. W jej barwach ukazały się dwie kolejne płyty - "Vihma" i "Ilmatar".
W 1999 roku zespół był gościem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie brał odział w koncercie world music.

Taclem