Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Wanda Staroniewicz i Kochankowie Rudej Marii "Piosenki"

Utwory : 1. Słony Wiatr 2. Ballada o Rudej Marii Latarniczej 3. Twoja Penelopa 4. Ballada o sławnym życiu szypra Jana 5. Holender 6. Brat Szot 7. Ballada o milczącym kutrze 8. Ola, Ola wróć! 9. W przechyle 10. Dmuchawce
Wyd. Allegro Records 2006

Wanda Staroniewicz i Kochankowie Rudej Marii "Piosenki"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Wanda Staroniewicz najprawdopodobniej zakończyła już swój romans z piosenką morską. Niestety jej odejście z zespołu Kochankowie Rudej Marii sprzęgło się czasowo z premierą pierwszej płyty tej grupy. Być może dlatego artystka jest na okładce wymieniona osobno. "Piosenki" były jednak wykonywane na żywo przez zespół.
Niesamowicie liryczny klimat, jaki wyłania się z tych nagrań jest czymś unikatowym na naszej scenie. Niewiele jest młodych zespołów, które potrafiłyby zaczarować nas takim utworem, jak choćby rozpoczynający płytę "Słony wiatr". Takich momentów jest tu sporo, jednym z najciekawszych jest "Ballada o milczącym kutrze", w której refren ożywia nieco klimat, ale zwrotki zdecydowanie ciągną w stronę liryzmu.
Najbardziej znana piosenka zespołu - "Ballada o Rudej Marii Latarniczej" - brzmi tu niespodziewanie folkowo. Mimo klimatu rozkołysanej ballady, skrzypcowo-fletowe zagrywki dodają tu wiele życia.
Wiele utworów tkwi w klimacie piosenki poetyckiej, z której Wywodzi się Wanda Staroniewicz. Piękna "Ballada o sławnym życiu szypra Jana" mogłaby z powodzeniem znaleźć się w repertuarze grupy Czerwony Tulipan, zaś piosenką "Holender" mogłoby się zainteresować Stare Dobre Małżeństwo.
Ciekawie brzmi w tym zestawie "Brat Szot", jedna z piosenek, które zespół wykonywał w spektaklach teatralnych. Z jednej strony mamy bowiem zwrotki, które kojarzyć mogą się z klimatem odesskiego portu, zaś refren brzmi, jakby coś ściągnęło nas nagle do portów brytyjskich. Zestawienie jest bardzo ciekawe.
Jeśli chodzi o muzyczną stronę zespołu, to sporo folkowego charakteru nadają tu flety Andrzeja Kadłubickiego. Były członek grup takich jak Packet, Smugglers i Szela wie doskonale jak odnaleźć się również w autorskim repertuarze, dodając mu folkowego ducha.
Trzymam kciuki za zespół. Mimo że płyta bardzo charakterystyczna i ciekawa, to pewnie przyjdzie im szukać teraz nowego repertuaru. Oby wyszło to równie ciekawie.

Rafał Chojnacki