Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Whiskey Priests


Whiskey Priests
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Bracia Gary i Glenn Miller stworzyli zespół The Whisky Priests w sierpniu 1985 roku. Byli wówczas zwykłymi nastolatkami, nie mieli żadnego doświadczenia muzycznego. Pierwszy skład grupy to dawni przyjaciele braci ze szkolnej ławy. Ich pierwszy koncert miał miejsce 4 października 1985 roku. W ciągu kolejnych dwóch miesięcy zagrali tylko dwa koncerty, lecz nagrali również swą pierwszą piosenkę - 'Danny's Hard Life' napisaną przez Gary'ego. Pojawiła się ona na albumie kompilacyjnym kilku młodych zespołów.
W styczniu 1987 roku The Whisky Priests pojawili się w jednej z ostatnich edycji legendarnego programu muzycznego "Tube". Pod koniec tego roku ukazał się ich debiutancki singiel 'The Colliery', później stał się unikatem i jest poszukiwany przez kolekcjonerów. Pierwszym większym wydawnictwem zespołu była 12-calowa EP-ka wydana w 1988 roku - "Accordions on acid... compulsive dementia". Wydana została w założonej przez Gary'ego i Glenn'a własnej wytwórni niezależnej.
W roku 1989 wychodzi ich pierwszy album - 'Nee Gud Luck' i ruszają w trasę po Wielkiej Brytanii.
Na początku 1990 roku trasa koncertowa zawiodła zespół do Niemiec. W tym samym roku zagrali na prestiżowym Cambridge Folk Festival. Szło za tym pasmo sukcesów. The Whisky Priests zaczeli być dość popularnym zespołem, po tym jak pojawili się na trasie w Europie, zagrali na ponad 100 festiwalach w kilku krajach. Trasa trwała z niewielkimi przerwami przez następne dwa lata.
Trwająca łącznie około 3 lat wytężona działalność koncertowa zespołu sprawiła, ze dopiero w 1992 roku mógł ukazać się ich drugi album - 'Timeless Street', choć część nagrań ukazała się wcześniej na EP-ce 'The First Few Drops', w 1991 roku.
Pod koniec 1993 roku bracia Miller stali się właścicielami praw do nagrań zespołu, dzięki czemu ukazały się reedycje (choć dopiero w 1994 roku), z których większość jest wciąż dostępna. W tymże samym roku zrealizowano jedną z najlepszych koncertowych płyt folkrockowych na wyspach - 'Bloody Well Live!', stanowiącą przekrój przez dotychczasowy repertuar The Whisky Priests. Album promowało ponad 70 koncertów, które zagrali w 3 miesiące. Ten niebywały sukces wzmocnił produktywność zespołu. W 1994 roku wydali nowy album studyjny - 'The Power And The Glory', oraz dwie E.P.-ki. Kolejne lata to płyty: 'Bleeding Sketches' (1995) i 'Life's Tapestry' (1996). W 1997 roku trochę zwolnili tempo, nawet mniej koncertowali, by w roku 1998 przetestować na żywo nowy materiał. Jakież było zdziwienie fanów folkrockowego brzmienia gdy okazało się że w trasę koncertową nie ruszył cały zespół, a jedynie 'The Whisky Priests Acoustic Duo', czyli bracia Miller.
Kiedy zdecydowali się wydać płytę 'Think Positive!', był to już powrót do folkrockowego grania. W roku 1999 przyszła kolej na wydanie kolejnej płyty koncertowej - 'Here Come The Ranting Lads" - Live!', również w wersji video.

Taclem