Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Wind that Shakes the Barley "Wind in the Sails"

Utwory : 1. Maid on the Shore 2. I bhi ada 3. London`s Fair Maid 4. Humors of Tulla 5. Banks of Newfoundland 6. Clan Alba 7. Cobbler`s Daugther 8. One Morning in May 9. Taite`s Cheer 10. Mingulay Boat Song 11. Billy`s Fair 12. Maggie in the Woods 13. Reluctant Pirate 14. Wind in the Sails 15. Frankie`s Trade 16. Port Sean Seosamh

Wind that Shakes the Barley "Wind in the Sails"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Brzmienie grupy Wind that Shakes the Barley jest dość współczesne, ale w pełni akustyczne. Doświadczonym muzykom towarzyszy tu młoda wokalistka - Rachel Clark. Oprócz niej w zespole śpiewają też Bob De Marco i Bob Smith, dzięki czemu nie można mówić o monotonii brzmienia. Pomimo że jest to grupa amerykańska, charakteryzuje się brzmieniem bardzo wiernym irlandzkiej tradycji, przywodzącym na myśl takie zespoły, jak De Dannan, czy Planxty.
Zgodnie z tytułem płyta zawiera repertuar, który można określić, jako morsko - zorientowany. Począwszy od "Maid on the Shore", poprzez znane również u nas "Banks of Newfoundland" i "Mingulay Boat Song", po instrumentalny "Port Sean Seosamh" mamy do czynienia z piosenkami i melodiami kojarzącymi się z morskim folklorem Irlandii, Szkocji i Kanady.
Piosenki i melodie są tu bardzo różne, choć te ostatnie raczej utrzymane w żywych, tanecznych rytmach. Łagodna "London`s Fair Maid" kontrastuje z surową "Banks of Newfoundland", a rozkołysana "Cobbler`s Daugther" z "Reluctant Pirate".
Wioślarska pieśń ze Szkocji, zatytułowana "Mingulay Boat Song" to przykład niemal odtwórczego potraktowania tradycji, a więc rzecz na tej płycie unikatowa, bo podobnie brzmi tu tylko "Frankie`s Trade". Nie znaczy to jednak, że utwór ten nie pasuje do zestawu , powiedziałbym raczej, że go po prostu urozmaica.
Nie da się nazwać płyty "Wind in the Sails" albumem szantowym, ale jest to dobry zbiór morskiego folku.

Taclem