Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Wolfgang Meyering "Malbrook"

Utwory : 1. Mauder kum dal 2. Aulkendanz 3. Dat Mest 4. Blauwe Flagg 5. Hanne 6. Sven Sture 7. Twee Süsters 8. Gespölen 9. Winterleed 10. Malbrook 11. Malmazurka
Wyd. Westpark music 2004

Wolfgang Meyering "Malbrook"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Płyta "Malbrook", sygnowana przez Wolfganga Meyeringa to wydawnictwo nietypowe. Muzyki słucha się przez multimedialną prezentację, zapisano ją w formacie mp3. Nie wiem, czy działa w stacjonarnym odtwarzaczu - nie próbowałem. Co ciekawe jest tu tylko 11 utworów - tyle więc, ile zmieściłoby się na normalnej płycie. Nie wykorzystano więc zalet formatu mp3, by upchnąć na płycie więcej.
Najważniejsza jednak jest muzyka, a ta bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Z pomocą zaproszonych muzyków, takich jak Ralf Gehler, Kerstin Blodig, czy Jo Meyer udało się Meyeringowi stworzyć doskonały album, oparty na niemieckich, holenderskich i skandynawskich źródłach muzyki ludowej. Nawet dla osób, które nie przepadają za niemieckimi piosenkami taki utwór, jak ballada "Dat Mest" mogą być ciekawe.
Wolfgang Meyering pochodzi z północno-zachodnich Niemiec, język, którym tam się mówi ponoć bardziej przypomina holenderski, niż niemiecki, który znamy ze szkół. W tymże dialekcie "Malbrook" oznacza tyle, co "diabeł tańca". I rzeczywiście jest tu coś z diabelskiej muzyki, bo klimat ma ta płyta naprawdę niesamowity. Są nawiązania do muzyki dawnej, do starych tańców ludowych, a z drugiej strony jest to też muzyka dość nowocześnie zaaranżowana. Świetne partie licznych akustycznych instrumentów stapiają się w jedno, tworząc album pełen tajemnic, a jednocześnie po prostu pięknej muzyki.
"Malbrook" to dla mnie największe zaskoczenie ostatnich miesięcy. Płyta, którą z czystym sumieniem polecam.

Taclem