Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Woody Guthrie


Woody Guthrie
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Woodie, a właściwie Woodrow Wilson Guthrie urodził się w 1912 roku, w miejscowości Okemah, w stanie Oklahoma. Jego ojciec miał ciekawy życiorys, był m.in. kowbojem, pośrednikiem w handlu ziemią, a nawet lokalnym politykiem. W 1931 roku Woody przeprowadził się do Teksasu, gdzie w dwa lata później ożenił się z Mary Jennings. To właśnie z nią i z jej bratem Mattem udało mu się założyć pierwszy zespół. Nazwali się The Corn Cob Trio. Po kataklizmie, jakim niewątpliwie była burza piaskowa na Wielkich Równinach w 1937 roku, Woody podjął decyzję o przeniesieniu się do Kaliforni.
Początkowo Kalifornia nie przyjęła go zbyt otwarcie, musiał imać się różnych dorywczych zajęć. Wówczas to powstały pierwsze z jego późniejszych przebojów, piosenki takie, jak "Down the Road Feelin` Bad", "Talking Dust Bowl Blues", "Tom Joad" i "Hard Travelin`". Kiedy już zadomowił się w Kaliforni, właśnie tam po raz pierwszy zetknął się ze związkami zawodowymi i ruchem robotniczym. Później sympatyzował gorąco z amerykańską Partią Komunistyczną.
W 1939 Woody przeniósł się na wschód - tam spotkał wielu spośród swych późniejszych współpracowników - folkowców takich, jak: Lead Belly, Burl Ives, Pete Seeger, czy Alan Lomax, którzy też byli zaangażowanie w życie społeczno-polityczne.
W latach 40-tych Guthrie wypłynął jako lider klasycznej już dziś grupy Almanac Singers, któa po rozpadzie odrodziła się z popiołów na przełomie kolejnej dekady pod nazwą The Weavers. Almanac Singers odnieśli nie tylko sukces artystyczny, ale również komercyjny.
Niespokojna dusza Guthriego nie potrafiła otrzymać go na miejscu, ani nawet w okowach małżeństwa. Podróżował sporo po kraju, a w 1945 roku poślubił Marjorie Mazia, z którą miał czwórkę dzieci, m.in. Arlo Guthriego, który dziś jest śpiewakiem folkowym.
Trzecia żoną artysty była Anneke Van Kirk.
Pd 1954 roku Woody porzucił życie sceniczne i walczył z chorobą, która rozwinęła się przez niewłaściwą diagnozę lekarską. zmarł w 1967 roku, pozostawiając po sobie mnóstwo piosenek, po które do dziś sięgają nie tylko wykonawcy folkowi, ale również ci z kręgów muzyki popularnej.