Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Wrigley Sisters


Wrigley Sisters
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Duet Jennifer i Hazel Wrigley łączy mistrzowskie wykonanie i żart, tradycję i nowoczesność, techniczną dojrzałość i świeżość młodości. Siostry-bliźniaczki są wśród tych gwiazd, których popularność na międzynarodowej scenie folkowej rośnie niezwykle szybko. Urodziły się i wychowały na Orkadach, na północy Szkocji. Występowały razem - Jennifer grając na skrzypcach, Hazel na gitarze i fortepianie - już jako nastolatki. Po upływie mniej więcej dziesięciu lat siostry mają rzesze fanów na całym świecie, w ślad za coraz bardziej wypełnionym i napiętym kalendarzem koncertowym w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i na Dalekim Wschodzie.
Ogromna popularność sióstr świadczy o jakości ich muzyki: błyskotliwego połączenia materiału tradycyjnego, współczesnego i oryginalnego, ożywionego domieszką jazzu, bluesa i ragtime. Podczas występów zwraca uwagę również osobisty wdzięk i energia artystek. W podobny sposób ich działalność nagraniowa, od debiutanckiego albumu Dancing Fingers z roku 1991, następnie "The Watch Stone" (1994), trzeciego Huldreland i czwartego, najnowszego Mither O’ The Sea, jest wyrazem rosnącej pewności siebie, rozwoju i świadomości. Coraz większą część repertuaru stanowią ich własne kompozycje, głównie autorstwa Jennifer.
Ostatnio, tourneé koncertowe sióstr wiodło, w ramach Festiwalu Muzyki Szkockiej, przez Niemcy, do Ameryki Północnej na festiwale North American Folk Alliance, w Winnipeg, Vancouver i Calgary, na festiwal celtycki w San Francisco, festiwal muzyki świata w Kalifornii i festiwal Evolving Tradition w Londynie. The Wrigley Sisters występowały też kilkakrotnie podczas festiwalu Celtic Connections w Glasgow. W 1997 i 1999 roku odbyły wielkie tourneé do Tajlandii, Hong Kongu, Singapuru, Bali, po Australię i Amerykę Północną. Wśród najważniejszych wydarzeń w karierze Jennifer znalazła się nagroda BBC Young Tradition, jedno z czołowych wyróżnień przyznawanych młodym twórcom ludowym na Wyspach Brytyjskich (1996) oraz współpraca z jedną z najsławniejszych współczesnych perkusistek i kompozytorką Evelyn Glennie, na zamówienie Northlands Festival (w 1998 roku).
Siostry są również aktywnie zaangażowane w działalność Live Music Now, organizacji charytatywnej założonej przez Yehudi Menuhina, której celem jest przedstawianie muzyki tym, którzy rzadko mają do niej dostęp. W 1997 roku zagrały na koncercie z okazji 25 rocznicy tej organizacji, który odbył się w Barbican Centre w Londynie. Wśród publiczności był obecny Książę Karol. Siostry pracują nad dawno planowaną książką i kolekcją płyt CD z nagraniami tradycyjnych i współczesnych melodii pochodzących z ich rodzinnych wysp. Będzie to pierwsza taka kolekcja muzyki z Orkadów. Wciąż jednak ich najbardziej naturalnym zajęciem jest gra w duecie – przecież są bliźniaczkami – a ta bliskość i wyjątkowe zgranie nadaje ich muzyce spontaniczności.
Album Huldreland odznaczał się współpracą z wieloma renomowanymi artystami. Najnowszy, "Mither O’ The Sea", jest powrotem do owej wyjątkowej interakcji między siostrami, i jest to jak dotąd najciekawszy i najbogatszy album Jennifer i Hazel Wrigley.

Skład zespołu:
Jennifer Hazel – skrzypce
Hazel Wrigley - gitara