Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Yellow Rebel "Song for Ireland"

Utwory : 1. Drunkan Sailor 2. Whiskey In The Jar 3. Carrickfergus 4. Spanish Lady 5. Megváltozom 6. Mary Won't You 7. Pink Puncher 8. Csak te legyél 9. Birdy 10. Sing A Song For Ireland 11. Bramble On The Rose 12. Devil's Dream 13. Georgie Boy 14. Lord Of The Dance 15. Winter 16. Arthur Mc'Bride 17. I'll Tell Me Ma' 18. Foggydew 19. Rising Of The Moon 20. Megváltozom 21. Good Morning
Wyd. Sylvester Records

Yellow Rebel "Song for Ireland"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Węgierskie płyty z muzyką celtycką docierają do nas rzadko. A jednak jest tam scena, która krzyżuje się w ciekawy sposób z rdzennie bałkańskim graniem - zarówno personalnie, jak i muzycznie.
Album "Song for Ireland" rozpoczynają folk-rockowe brzmienia oparte na starym standardzie "Drunken Sailor" z odrobiną tanecznego rytmu perkusji. Akordeonowe pasaże Horvatha Gyorgy'ego wprowadzają do tego utworu coś ze starych patentów grupy Omega, jednak sama piosenka kojarzy się bardziej zabawowo. Podobnie z resztą jest z większością zaprezentowanych tu celtyckich standardów. Czasem jednak mamy do czynienia z czymś więcej, niż tylko z nową aranżacją znanej melodii. Węgrzy sięgają dalej i nie boją się łączyć tradycji. "Megváltozom", "Csak te legyél" - to przykłady współczesnych kompozycji, którym daleko do celtyckich korzeni. Bliżej im raczej do folk-rockowej formacji Kormorán w której w latach 80-tych udzielali się muzycy Yellow Rebel.
Spośród standardów najciekawiej wyszły: "Carrickfergus", "Sing A Song For Ireland" i "Foggydew". Piosenki te mają w sobie niesamowity potencjał, nic więc dziwnego, że Węgrzy po nie sięgnęli.
Z tego co się orientuję "Song for Ireland" to jedyna płyta Yellow Rebel. Szkoda, bo widać, że zespół ma sporo interesujących pomysłów i własne spojrzenie na celtyckie granie.

Taclem