Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Yothu Yindi


Yothu Yindi
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Grupa Yothu Yindi pochodzi z północno-wschodniej części Terytorium Północnego, miejsca zamieszkiwanego głównie przez australijskich Aborygenów. Zespół powstał w 1986 roku i wykonuje pieśni z obu tamtejszych grup muzycznych. Yolngu, to pieśni aborygeńskie, zaś Balanda to nie-aborygańskie. Jest to pierwszy zespół, który dzięki takiemu połączeniu wypłynął na szersze wody.
Pierwsza płyta zespołu ukazała się w 1988 roku i nosiła tytuł "Homeland Movemant". Zespół zaprezentował na niej nową jakość, łączące ze sobą pieśni klanów północno-wschodniej Australii z muzyką rockową.
Do sławy zespołu przyczyniły się trasy koncertowe, gdzie Yothu Yindi byli gośćmi takich wykonawców, jak Midnight Oil, czy Tracy Chapman. Sprawiło to, że sporo osób zainteresowało się ich kolejnymi płytami: "Tribal Voice", wydaną w 1991 roku, "Freedom" z 1993, "Wild Honey (Birrkuta)" z 1995, "One Blood" z 1998 i "Garma" z 2000.
Płyta "One Blood" przyniosła wiele ciekawych kolaboracji, zwłaszcza z muzykami irlandzkimi (nagrywano ją po części w Dublinie).
Zespół często miewa problemy z konserwatystami w Australii, odwoływane są koncerty, nie wszędzie można sprzedawać ich płyty. Mimo to na całym świecie uważa się Yothu Yindi za ambasadorów australijskiej kultury.