Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Young Dubliners "9"

Utwory : 1. We The Mighty 2. Say Anything 3. Up In The Air 4. Rain 5. Seeds Of Sorrow 6. Abhainn Mór 7. The Deep 8. Fall 9. One Touch 10. Only You & Me
Wyd. Young Dubliners 2014

Young Dubliners "9"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Nowa płyta wydawana przez grupę taką jak Young Dubliners, to zawsze ciekawe wydarzenie. Nawet jeżeli nie wszystkie płyty tej formacji są równie dobre, jak najwcześniejsze - "Rocky Road", "Red" i "Breathe" - to jednak na każdą nową płytkę Młodych Dublińczyków z Los Angeles patrzę z dużą nadzieją. Choć z dwójki prawdziwych Dublińczyków, którzy zakładali zespół został już tylko wokalista i gitarzysta Keith Roberts (Paul O`Toole opuścił zespół jeszcze pod koniec ubiegłego wieku), autorskie piosenki tej formacji nie zmieniły zbytnio swego charakteru. Wciąż są to fajne utwory, pisane w lekkiej, irlandzkiej manierze. Zmieniło się jednak nieco podejście do aranżacji.
Począwszy od płyty "Absolutely" z 2002 roku zespół stawał się coraz bardziej rockowy, aż wreszcie folkowe elementy okazały się jedynie ozdobą. Nadzieje odżyły wraz z rewelacyjną płytą "With All Due Respect – The Irish Sessions", na której zespół oddał hołd swoim folkowym mistrzom - The Dubliners i The Pogues. Kolejny album ("Saints and Sinners"), był znów bardziej pop-rockowy, choć z wyraźnymi irlandzkimi akcentami. W międzyczasie ukazała się jeszcze wirtualna EP-ka (dostępna tylko w sieci), zatytułowana "St. Patrick`s Day Party Jam", zawierająca znów folkowe przeboje.
Na "9" wracamy do regularnej dyskografii i bardziej radiowych utworów, choć na szczęście nie pozbawionych folkowych elementów. Miłośników starszych płyt Młodych Dublinersów mogą zainteresować takie kompozycje, jak "Rain", "Seeds Of Sorrow", "Abhainn Mór", "Fall" i "Only You & Me". To połowa płyty, nie jest więc tak źle.
Pozostałe też mają w sobie coś z irlandzkiego rocka, ale raczej z takich grup, jak Stiff Little Fingers, The Undertones czy The Boomtown Rats.

Rafał Chojnacki