Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Ys "Madame la Frontiere"

Utwory : Wyd. Philips 1976

Ys "Madame la Frontiere"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Muszę przyznać że ta płyta to dla mnie spore zaskoczenie. Kiedy po raz pierwszy usłyszałem kilka nagrań sygnowanych nazwą Ys (było to na starej zakurzonej kasecie) od razu skojarzyło mi się to z pierwszymi folk-rockowymi próbkami Alana Stivella. I okazuje się że słusznie.
Grupę Ys założyli w 1975 roku muzycy grający na codzieńze Stivellem - Pascale Stive, Jacky Thomas, Michel Santangeli, René Werneer, oraz Pierre Chereze, ten ostatni nie należał zespołu Stivella, ale pochodzi z tych samych kręgów muzyki tradycyjnej i jazzu, z których wywodzą się pozostali muzycy.
Muzykę zawartą na "Madame la Frontiere" można nazwać progresywnym folk-rockiem. Są tu świetne partie instrumentalne i wokalne, wśród zaproszonych gości pojawia się nawet znamy z grupy Malicorne gitarzysta Gabriel Yacoub. Muzyka bretońska przeplata się z odrobiną irlandzkiej, zagranej na bretoński sposób - tak jak robił to Stivell.
Szkoda tylko że przegrana kaseta nie posiadała spisu tytułów. Ciekaw jestem czy dziś ktoś pokusi się na reedycję kompaktową tych nagrań.

Taclem