Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Zayazd


Zayazd
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Gdański zespół Zayazd to jedna z pierwszych polskich grup łączących w swojej muzyce elementy folku, country i rocka. Brzmieniowo najwięcej zawdzięczają tradycji amerykańskiej, za to repertuar, w dużej mierze autorski, dotyczy już rzeczy bliższych polskim słuchaczom.
Zayazd został założony w 1986 roku, jego twórcą, a zarazem liderem jest Lech Makowiecki, znany wcześniej z formacji Babsztyl. Lech śpiewa w duecie ze swą żoną - Bożeną. Jest też autorem większości tekstów i kompozycji.
Zespół występował na licznych festiwalach, zdobywał nagrody, nagrał też kilka płyt. Najbardziej znaną z nich jest album "Wypij do dna!" wydany przez Polskie Nagrania. Tytułowy przebój to piosenka która nieodłącznie kojarzy się z zespołem.
Zayazd ma też na koncie płytę z kolędami ("Kolędy - Zayazd"), która oprócz znanych standardów zawiera dwie autorskie pastorałki i polskie opracowanie słynnej "Amazing Grace".
Jedną z największych miłości zespołu Zayazd zdaje się być poezja Adama Mickiewicza. Ich stara płyta pt. "Biesiada z wieszczem" jest już niedostępna, jednak na swym najnowszym albumie postanowili powrócić do tematu. Nosi on tytuł "ZAYAZD u Mistrza Adama" i przedstawia najnowsze oblicze zespołu. Zespół planuje również anglojęzyczną wersję płyty z tłumaczeniami Rogera Legrasa, znanego tłumacza dzieł Mickiewicza.

Oficjalna strona zespołu: www.zayazd.pl